Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Radzymińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód "Rajski Ptak ":Pani Hanna Grzegorek, Pani Elżbieta Jóźwik i Pan Zdzisław Krasiewicz , na zaproszenie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Żołnierzy Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej i Stowarzyszenia Historycznego AK im. płk. Mieczysława Chojnackiego ps. "Młodzik" , uczestniczyli w wycieczce historyczno - patriotycznej Szlakiem Żołnierzy AK "Rajski Ptak".
Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie.
W sobotę 23 maja Towarzystwo Przyjaciół Radzymina wspólnie z Radzymińskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego, zorganizowało tradycyjny już spływ kajakowy na inaugurację obchodów 106. rocznicy zwycięskiej bitwy z bolszewikami o Radzymin w sierpniu 1920 roku.
W bieżącym roku, ze względu na niski stan wody, spływ odbył się na rzekach Bug i Rządza od Kuligowa do Załubic.
Na starcie spływu prezes Towarzystwa zapoznał uczestników z wydarzeniami, które miały miejsce na tych terenach w pamiętnym sierpniu 1920 roku oraz w czasie ostatniej wojny w lipcu i sierpniu 1944 roku.
Uczestnicy spływu dowiedzieli się o bohaterskim oddziale polskiej jazdy dowodzonej przez por. Józefa Siłę Nowickiego, który pod Kuligowem rozbił oddział bolszewików oraz o akcjach por. Tadeusza Martynowa "Groma", który w lipcu i sierpniu 1944 roku toczył zwycięskie boje z wojskami hitlerowskimi.
Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziła opowieść o epopei polskiego zgrupowania partyzanckiego, które z Puszczy Nalibockiej na Litwie zmierzał przez te tereny na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Na mecie spływu czekał na uczestników, przygotowany przez Bar "u Basi", poczęstunek, a od Towarzystwa jego publikacje książkowe "Sławni Radzyminiacy i Zasłużeni dla Radzymina".
Komandorem spływu i jego głównym organizatorem był Cezary Wnuk.
W Tłuszczu uczczono pamięć śp. ks. Sylwestra Zycha – kapłana niezłomnego, patrioty i obrońcy wartości chrześcijańskich, który w czasie swojej posługi w Tłuszczu angażował się m.in. w działania na rzecz obecności krzyży w placówkach oświatowych. Za swoją działalność i niezłomną postawę był prześladowany przez władze komunistyczne, a w 1989 roku został zamordowany.
W poniedziałek 19 maja, w rocznicę urodzin kapłana, odbyły się uroczystości upamiętniające jego postawę, odwagę i przywiązanie do wartości, które pozostają ważne także dziś.
Obchody rozpoczęła Msza Święta. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę na kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu oraz zasadzono drzewo pamięci ks. Sylwestra Zycha przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu.
W Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji otwarto również wystawę dot. księdza Sylwestra Zycha, odbyły się wystąpienia okolicznościowe oraz koncert Pałacowej Akademii Wokalnej pod kierownictwem Karoliny Drewnik.
W uroczystościach upamiętniających tego wyjątkowego kapłana i patriotę uczestniczyli Panowie: Jan Wnuk, Jerzy Berta i Zbigniew Tomczyk.