Portal
 
Ośrodek
Sportu
Biblioteka Publiczna
T. Przyjaciół Radzymina
PZW 19 Radzymin
PZŁ - Koło
Przepiórka
OSP Gm.
Radzymin
UMiG
Radzymin
Powiat Wołomiński
 
 
 
napisz do RPInfo.pl

 ROK ZAŁOŻENIA 1988     IMZ login...
 odwiedzono 215720 razy  
GALERIE WYDARZEŃ
 (211)    Strona: 123..71»  
Wizyta Andrzeja Poczobuta na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku odnowiła wspomnienia Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z wędrówek z Jego Ojcem, Stanisławem po Kresach.
Przywróciły w pamięci obrazy malowane Jego piękną polszczyzną
z Ziemi Serdecznie Znajomej Polakom.

W galerii znajduje się kilka zdjęć z dwóch wycieczek z roku 2009 i 2015.
Poniżej znajdują się opisy tych zdjęć w kolejności ich ukazywania się.

1. PAN STANISŁAW OPROWADZA NAS PO DOMU - MUZEUM PISARKI ELIZY ORZESZKOWEJ W GRODNIE
(2009 r. )
2. GRUPA WYCIECZKOWA TPR W GRODNIE Z PANEM STANISŁAWEM (2009 r.)
3. BOLCIENIKI - KAMIEŃ, PRZY KTÓRYM SPOTYKALI SIĘ MARYLA WERESZCZAKÓWNA I ADAM MICKIEWICZ
NA KAMIENIU MARYLA WYRYŁA KRZYŻ MAJĄCY SYMBOLIZOWAĆ ŚMIERĆ JEJ MIŁOŚCI DO MICKIEWICZA (2009 r.)
4. PRZED DOMEM - MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W NOWOGRÓDKU (2009 r.)
5. OKŁADKA KSIĄŻKI, KTÓREJ AUTOREM JEST PAN STANISŁAW.
6. AUTOGRAF I HERB RODOWY.
7. OKŁADKA KOLEJNEJ KSIĄŻKI.
8. KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM I HERBEM RODOWYM.
9. PAN STANISŁAW OPOWIADA O POECIE WŁADYSŁAWIE SYROKOMLI (2015 r.)
10. HRUSZOWA - RESZTKI MAJĄTKU PISARKI MARII RODZIEWICZÓWNEJ. UCZESTNICY WYCIECZKI PRÓBUJĄ OBJĄĆ DEWAJTISA (2015 r.)
11. POŻEGNANIE Z PANEM STANISŁAWEM POCZOBUTEM. WRĘCZAMY NASZE PUBLIKACJE ( 2015 r.)
12. PAN STANISŁAW POCZOBUT DZIĘKUJE TOWARZYSTWU PRZYJACIÓŁ RADZYMINA ( 2015 r.)
13. TEKST DEDYKACJI DLA PANA STANISŁAWA. PAN TOMASZ KNECHT WRĘCZA PANU ANDRZEJOWI POCZOBUTOWI FOTOGRAFIĘ Z JEGO OJCEM ORAZ PUBLIKACJĘ "DZIEJE RADZYMINA" JAKO DAR OD TPR.
(zdjęcie wykonała Pani Aleksandra Kotalewicz)
14. ZDJĘCIE PRZEKAZANE PANU STANISŁAWOWI POCZOBUTOWI.
Na pamiątkę 27 rocznicy nawiedzenia Radzymina przez św. Jana Pawła II 🙏
PAPIEŻA NADZIEI ❤️
PAPIEŻA PIELGRZYMA ❤️
PAPIEŻA MIŁOSIERDZIA ❤️,
uczestniczyliśmy wraz z Pocztem Sztandarowym we Mszy św. dziękczynnej odprawionej w naszej Kolegiacie.
Złożyliśmy również wiązankę biało-żółtych kwiatów i zapaliliśmy okolicznościowy znicz przy pomniku św. Jana Pawła II.

Za zdjęcia do naszej galerii dziękujemy Panu Grzegorzowi Jeleniowi.
My nie w świat wyruszyliśmy!!!
My w Polskę wyruszyliśmy !!!
Do Krainy Pierwszych Piastów z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina.
I jak zawsze towarzyszyła nam pieśń TPR - "Maleńka kropka na mapie "
Pierwszy przystanek nad Notecią i z legendarnym jeziorem Gopło, czyli w Kruszwicy, a tam
przepiękna kolegiata romańska - perełka stylu architektonicznego i oczywiście Mysia Wieża.
Skąd my to znamy???
Zwiedziliśmy też zespół wzgórza klasztornego sióstr norbertanek z kościołami pw. Świętej Trójcy i pw. Św. Prokopa w Strzelnie i stwierdziliśmy, że piękna nasza Polska cała.
Biskupin - zrekonstruowana prehistoryczna osada to kolejny punkt wycieczkowego programu.
Tu mówią wieki...
Pradawna historia na wyciągnięcie ręki.
W czwartek uczestniczyliśmy w Procesji Bożego Ciała w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, w miejscu opowiadającym historię wielkopolskich chłopów, czyli w tamtejszym skansenie, a potem udaliśmy się do Gniezna.
Wzgórze Lecha z Katedrą Prymasowską - św. Wojciecha.
Obiekty sakralne najlepiej oddają historię.
Jeszcze spacer po Gnieźnie i przejazd do Parowozowni - jedynej takiej w Europie. Dziś obiekt muzealny.
Niezwykła ciekawostka
W trzecim dniu zwiedzaliśmy Poznań - historyczną stolicę Wielkopolski.
Najpierw Ostrów Tumski (ostrów - wyspa, tum - katedra) z pierwszą w Polsce katedrą z X wieku .
Cudo architektury sakralnej i historii związanej z początkiem państwa polskiego.
W podziemiach katedry znajdują się relikty pierwszej katedry, grobowce pierwszych władców oraz baptysterium.
Wewnątrz katedry płyty nagrobne z XV - XVI wieku, ołtarz główny gotycki z 1512 roku oraz XIX - wieczna Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Katedra ma też swojego ducha - kawalera maltańskiego Wawrzyńca Powodowskiego.
Odbyliśmy także spacer po Starówce Poznania z widokiem na Ratusz - perłę renesansu z XVI wieku.
A to Polska właśnie!!!
Jak Poznań to i poznańskie koziołki .
Codziennie, w samo południe, na wieży ukazują się dwa blaszane koziołki, które trykają się 12 razy.
Koziołki są wszędobylskie i można je spotkać w różnych miejscach.
Kościół Farny Św. Stanisława to monumentalna barokowa budowla z bogatą dekoracją rzeźbiarską, sztukatorską i malarską.
Kolejna perełka!!!
Mieliśmy okazję zobaczyć trochę Egiptu w Poznaniu, czyli Obelisk Faraona w Pałacu Górków
oraz Zamek Cesarski - to najmłodsza rezydencja monarsza w Europie (1910 r.) Obecnie jest to centrum kultury.
W trakcie spaceru zobaczyliśmy też pomnik króla Przemysła II, który stoi przed Zamkiem Królewskim.
To nowe budowle.
Poznaniacy często nazywają Zamek Królewski zamkiem Gargamela.
Czy jest tu krzta złośliwości???
Na naszych wycieczkach tradycyjnie już sławimy nasz Radzymin.
Tym razem "Historię radzymińskiej parafii " wręczyliśmy naszej przewodniczce po Poznaniu, pani Katarzynie
Troszkę deszczowy dzień, ale przecież deszcz padać musi, zakończyliśmy po harcersku przy ognisku.
Nadszedł czas, aby opuścić gościnny hotel" Szablewski" w Dymaczewie.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy XVIII - wieczny Pałac Raczyńskich w Rogalinie.
Warto zobaczyć !!!
Zgromadzone w pałacu eksponaty robią wrażenie.
I na zakończenie Ostrów Lednicki, z którego początek bierze nasze państwo - POLSKA.

Będąc w Poznaniu, nie można nie zjeść rogala świętomarcińskiego.
I pamiętajcie złotą zasadę.
Rogale świętomarcińskie nie sprawiają, że robisz się gruby.
Sprawiają, że czujesz się szczęśliwy.

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina zawsze z Polską i Radzyminem w sercu.

 (211)    Strona123..71»  
ARTYKUŁY i FELIETONY