Portal
 
Ośrodek
Sportu
Biblioteka Publiczna
T. Przyjaciół Radzymina
PZW 19 Radzymin
PZŁ - Koło
Przepiórka
OSP Gm.
Radzymin
UMiG
Radzymin
Powiat Wołomiński
 
 
 
napisz do RPInfo.pl

 ROK ZAŁOŻENIA 1988     IMZ login...
 odwiedzono 216028 razy  
GALERIE WYDARZEŃ
 (211)    Strona: «12345..71»  
W Tłuszczu uczczono pamięć śp. ks. Sylwestra Zycha – kapłana niezłomnego, patrioty i obrońcy wartości chrześcijańskich, który w czasie swojej posługi w Tłuszczu angażował się m.in. w działania na rzecz obecności krzyży w placówkach oświatowych. Za swoją działalność i niezłomną postawę był prześladowany przez władze komunistyczne, a w 1989 roku został zamordowany.
W poniedziałek 19 maja, w rocznicę urodzin kapłana, odbyły się uroczystości upamiętniające jego postawę, odwagę i przywiązanie do wartości, które pozostają ważne także dziś.
Obchody rozpoczęła Msza Święta. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę na kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu oraz zasadzono drzewo pamięci ks. Sylwestra Zycha przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu.
W Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji otwarto również wystawę dot. księdza Sylwestra Zycha, odbyły się wystąpienia okolicznościowe oraz koncert Pałacowej Akademii Wokalnej pod kierownictwem Karoliny Drewnik.
W uroczystościach upamiętniających tego wyjątkowego kapłana i patriotę uczestniczyli Panowie: Jan Wnuk, Jerzy Berta i Zbigniew Tomczyk.
15 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce. Miasto położone nad Wisłą, łączy w sobie bogatą historię, dziedzictwo kulturowe i wyjątkowe znaczenie dla tożsamości narodowej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ten imponujący zabytek pochodzi z XVI wieku. Posiada bogate wnętrze z pięknymi witrażami i prawdziwymi perełkami historycznymi.
Pospacerowaliśmy i wypiliśmy dobrą kawę w kawiarni na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z najpiękniejszych nadwiślańskich promenad w Polsce. To także jedno z najlepszych miejsc na relaks we Włocławku.
Odwiedziliśmy również sale wystawowe ze słynnym i zachwycającym włocławskim fajansem.
Ogromne wrażenie robi tama na Wiśle. To nie tylko strategiczny punkt hydrotechniczny , ale też lokalny symbol.
Włocławek to również ważne miejsce dla historii najnowszej Polski.
W pobliżu tamy znajduje się pomnik i miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów PRL.
To miejsce zadumy i refleksji nad trudnymi losami Polski. W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy modlitwę.
Ostatni punkt naszego programu to grill i biesiada przy muzyce.
Deszczyk kropił, ale i tak czuliśmy się w naszym gronie świetnie.
Do następnego wyjazdu.....
Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie z udziałem, jak zawsze, członków Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Radzymińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód "Rajski Ptak".

Zdjęcia wykonał Pan Grzegorz Jeleń.
 (211)    Strona«12345..71»  
ARTYKUŁY i FELIETONY