W KRAINIE PIERWSZYCH PIASTÓW 10.06.2026 Elżbieta Bielec My nie w świat wyruszyliśmy!!!
My w Polskę wyruszyliśmy !!!
Do Krainy Pierwszych Piastów z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina.
I jak zawsze towarzyszyła nam pieśń TPR - "Maleńka kropka na mapie "
Pierwszy przystanek nad Notecią i z legendarnym jeziorem Gopło, czyli w Kruszwicy, a tam
przepiękna kolegiata romańska - perełka stylu architektonicznego i oczywiście Mysia Wieża.
Skąd my to znamy???
Zwiedziliśmy też zespół wzgórza klasztornego sióstr norbertanek z kościołami pw. Świętej Trójcy i pw. Św. Prokopa w Strzelnie i stwierdziliśmy, że piękna nasza Polska cała.
Biskupin - zrekonstruowana prehistoryczna osada to kolejny punkt wycieczkowego programu.
Tu mówią wieki...
Pradawna historia na wyciągnięcie ręki.
W czwartek uczestniczyliśmy w Procesji Bożego Ciała w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, w miejscu opowiadającym historię wielkopolskich chłopów, czyli w tamtejszym skansenie, a potem udaliśmy się do Gniezna.
Wzgórze Lecha z Katedrą Prymasowską - św. Wojciecha.
Obiekty sakralne najlepiej oddają historię.
Jeszcze spacer po Gnieźnie i przejazd do Parowozowni - jedynej takiej w Europie. Dziś obiekt muzealny.
Niezwykła ciekawostka
W trzecim dniu zwiedzaliśmy Poznań - historyczną stolicę Wielkopolski.
Najpierw Ostrów Tumski (ostrów - wyspa, tum - katedra) z pierwszą w Polsce katedrą z X wieku .
Cudo architektury sakralnej i historii związanej z początkiem państwa polskiego.
W podziemiach katedry znajdują się relikty pierwszej katedry, grobowce pierwszych władców oraz baptysterium.
Wewnątrz katedry płyty nagrobne z XV - XVI wieku, ołtarz główny gotycki z 1512 roku oraz XIX - wieczna Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Katedra ma też swojego ducha - kawalera maltańskiego Wawrzyńca Powodowskiego.
Odbyliśmy także spacer po Starówce Poznania z widokiem na Ratusz - perłę renesansu z XVI wieku.
A to Polska właśnie!!!
Jak Poznań to i poznańskie koziołki .
Codziennie, w samo południe, na wieży ukazują się dwa blaszane koziołki, które trykają się 12 razy.
Koziołki są wszędobylskie i można je spotkać w różnych miejscach.
Kościół Farny Św. Stanisława to monumentalna barokowa budowla z bogatą dekoracją rzeźbiarską, sztukatorską i malarską.
Kolejna perełka!!!
Mieliśmy okazję zobaczyć trochę Egiptu w Poznaniu, czyli Obelisk Faraona w Pałacu Górków
oraz Zamek Cesarski - to najmłodsza rezydencja monarsza w Europie (1910 r.) Obecnie jest to centrum kultury.
W trakcie spaceru zobaczyliśmy też pomnik króla Przemysła II, który stoi przed Zamkiem Królewskim.
To nowe budowle.
Poznaniacy często nazywają Zamek Królewski zamkiem Gargamela.
Czy jest tu krzta złośliwości???
Na naszych wycieczkach tradycyjnie już sławimy nasz Radzymin.
Tym razem "Historię radzymińskiej parafii " wręczyliśmy naszej przewodniczce po Poznaniu, pani Katarzynie
Troszkę deszczowy dzień, ale przecież deszcz padać musi, zakończyliśmy po harcersku przy ognisku.
Nadszedł czas, aby opuścić gościnny hotel" Szablewski" w Dymaczewie.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy XVIII - wieczny Pałac Raczyńskich w Rogalinie.
Warto zobaczyć !!!
Zgromadzone w pałacu eksponaty robią wrażenie.
I na zakończenie Ostrów Lednicki, z którego początek bierze nasze państwo - POLSKA.
Będąc w Poznaniu, nie można nie zjeść rogala świętomarcińskiego.
I pamiętajcie złotą zasadę.
Rogale świętomarcińskie nie sprawiają, że robisz się gruby.
Sprawiają, że czujesz się szczęśliwy.
Towarzystwo Przyjaciół Radzymina zawsze z Polską i Radzyminem w sercu.
|