Portal
 
Ośrodek
Sportu
Biblioteka Publiczna
T. Przyjaciół Radzymina
PZW 19 Radzymin
PZŁ - Koło
Przepiórka
OSP Gm.
Radzymin
UMiG
Radzymin
Powiat Wołomiński
 
 
 
napisz do RPInfo.pl

 ROK ZAŁOŻENIA 1988     IMZ login...
 odwiedzono 215720 razy  
WYDARZENIA - WYCIECZKI (RESET)
Strona: 123..14»  
W KRAINIE PIERWSZYCH PIASTÓW 
Elżbieta Bielec
My nie w świat wyruszyliśmy!!!
My w Polskę wyruszyliśmy !!!
Do Krainy Pierwszych Piastów z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina.
I jak zawsze towarzyszyła nam pieśń TPR - "Maleńka kropka na mapie "
Pierwszy przystanek nad Notecią i z legendarnym jeziorem Gopło, czyli w Kruszwicy, a tam
przepiękna kolegiata romańska - perełka stylu architektonicznego i oczywiście Mysia Wieża.
Skąd my to znamy???
Zwiedziliśmy też zespół wzgórza klasztornego sióstr norbertanek z kościołami pw. Świętej Trójcy i pw. Św. Prokopa w Strzelnie i stwierdziliśmy, że piękna nasza Polska cała.
Biskupin - zrekonstruowana prehistoryczna osada to kolejny punkt wycieczkowego programu.
Tu mówią wieki...
Pradawna historia na wyciągnięcie ręki.
W czwartek uczestniczyliśmy w Procesji Bożego Ciała w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, w miejscu opowiadającym historię wielkopolskich chłopów, czyli w tamtejszym skansenie, a potem udaliśmy się do Gniezna.
Wzgórze Lecha z Katedrą Prymasowską - św. Wojciecha.
Obiekty sakralne najlepiej oddają historię.
Jeszcze spacer po Gnieźnie i przejazd do Parowozowni - jedynej takiej w Europie. Dziś obiekt muzealny.
Niezwykła ciekawostka
W trzecim dniu zwiedzaliśmy Poznań - historyczną stolicę Wielkopolski.
Najpierw Ostrów Tumski (ostrów - wyspa, tum - katedra) z pierwszą w Polsce katedrą z X wieku .
Cudo architektury sakralnej i historii związanej z początkiem państwa polskiego.
W podziemiach katedry znajdują się relikty pierwszej katedry, grobowce pierwszych władców oraz baptysterium.
Wewnątrz katedry płyty nagrobne z XV - XVI wieku, ołtarz główny gotycki z 1512 roku oraz XIX - wieczna Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Katedra ma też swojego ducha - kawalera maltańskiego Wawrzyńca Powodowskiego.
Odbyliśmy także spacer po Starówce Poznania z widokiem na Ratusz - perłę renesansu z XVI wieku.
A to Polska właśnie!!!
Jak Poznań to i poznańskie koziołki .
Codziennie, w samo południe, na wieży ukazują się dwa blaszane koziołki, które trykają się 12 razy.
Koziołki są wszędobylskie i można je spotkać w różnych miejscach.
Kościół Farny Św. Stanisława to monumentalna barokowa budowla z bogatą dekoracją rzeźbiarską, sztukatorską i malarską.
Kolejna perełka!!!
Mieliśmy okazję zobaczyć trochę Egiptu w Poznaniu, czyli Obelisk Faraona w Pałacu Górków
oraz Zamek Cesarski - to najmłodsza rezydencja monarsza w Europie (1910 r.) Obecnie jest to centrum kultury.
W trakcie spaceru zobaczyliśmy też pomnik króla Przemysła II, który stoi przed Zamkiem Królewskim.
To nowe budowle.
Poznaniacy często nazywają Zamek Królewski zamkiem Gargamela.
Czy jest tu krzta złośliwości???
Na naszych wycieczkach tradycyjnie już sławimy nasz Radzymin.
Tym razem "Historię radzymińskiej parafii " wręczyliśmy naszej przewodniczce po Poznaniu, pani Katarzynie
Troszkę deszczowy dzień, ale przecież deszcz padać musi, zakończyliśmy po harcersku przy ognisku.
Nadszedł czas, aby opuścić gościnny hotel" Szablewski" w Dymaczewie.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy XVIII - wieczny Pałac Raczyńskich w Rogalinie.
Warto zobaczyć !!!
Zgromadzone w pałacu eksponaty robią wrażenie.
I na zakończenie Ostrów Lednicki, z którego początek bierze nasze państwo - POLSKA.

Będąc w Poznaniu, nie można nie zjeść rogala świętomarcińskiego.
I pamiętajcie złotą zasadę.
Rogale świętomarcińskie nie sprawiają, że robisz się gruby.
Sprawiają, że czujesz się szczęśliwy.

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina zawsze z Polską i Radzyminem w sercu.

WŁOCŁAWEK - PERŁA KUJAW 
Elżbieta Bielec
15 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce. Miasto położone nad Wisłą, łączy w sobie bogatą historię, dziedzictwo kulturowe i wyjątkowe znaczenie dla tożsamości narodowej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ten imponujący zabytek pochodzi z XVI wieku. Posiada bogate wnętrze z pięknymi witrażami i prawdziwymi perełkami historycznymi.
Pospacerowaliśmy i wypiliśmy dobrą kawę w kawiarni na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z najpiękniejszych nadwiślańskich promenad w Polsce. To także jedno z najlepszych miejsc na relaks we Włocławku.
Odwiedziliśmy również sale wystawowe ze słynnym i zachwycającym włocławskim fajansem.
Ogromne wrażenie robi tama na Wiśle. To nie tylko strategiczny punkt hydrotechniczny , ale też lokalny symbol.
Włocławek to również ważne miejsce dla historii najnowszej Polski.
W pobliżu tamy znajduje się pomnik i miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów PRL.
To miejsce zadumy i refleksji nad trudnymi losami Polski. W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy modlitwę.
Ostatni punkt naszego programu to grill i biesiada przy muzyce.
Deszczyk kropił, ale i tak czuliśmy się w naszym gronie świetnie.
Do następnego wyjazdu.....
NIEDZIELA PALMOWA W SIERPCU 
Elżbieta Bielec
Od kilkunastu lat członkowie Towarzystwa uczestniczą w procesjach Bożego Ciała w różnych Sanktuariach na terenie Polski, a od dwóch lat również w obrzędach Niedzieli Palmowej w miejscach znanych z polskiego folkloru ludowego.
W bieżącym roku byliśmy na uroczystości Niedzieli Palmowej w Skansenie Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Uczestniczyliśmy w procesji z palmami, mogliśmy oceniać ich piękno w konkursie na najładniejsze, podziwiać wyroby sztuki ludowej oraz degustować napoje i jadło ludowej kuchni mazowieckiej.
Pierwsza wiosenna wycieczka była wstępem do bogatego programu wycieczek Towarzystwa w 37 roku naszej działalności.

Jan Wnuk
Zdjęcia wykonali: Elżbieta Jóźwik i Zbigniew Tomczyk.
Strona: 123..14»  
ARTYKUŁY i FELIETONY